Mi az STD?
Az STD (Sexually Transmitted Diseases) a szexuális úton terjedő fertőző betegségek egy jellegzetes csoportját foglalja össze.
Gyakorlatilag a szexuális élet megkezdésétől szükséges a fertőzések szűrése, hiszen gyakoriságuk igen magas, azonban akut tünetképzésük igen szegényes. Az esetek 70-80%-ban tünetmentes fertőzések vezetnek a súlyos végkifejlethez. A körültekintően és tudatosan elvégzett nőgyógyászati vizsgálat alkalmas e fertőzések korai, tünetmentes fázisának felderítésére, így a hatékony kezelés időbeni megkezdésére. A leggyakoribb figyelemfelkeltő tünet a szeretkezéseket követő gyakori felfázás, ilyen tünet halmozódásakor érdemes orvoshoz fordulni. A vizsgálatra legalkalmasabb időszak vagy a tünetek alatt vagy a menstruációt követő első pár nap.
Vegyél részt évenkénti szűrésen, amennyiben:
- Szexuálisan aktív életet élsz.
- Új/több partnerrel tartasz fent szexuális kapcsolatot.
- Óvszer használata nélkül szexuális kapcsolatba kerültél korábban.
- Olyan férfi vagy, aki férfiakkal létesít szexuális kapcsolatot.
Ha nem kezeled, a tripper és a Chlamydia fertőzés akár meddőséghez is vezethet. Ezek a fertőzések jelentősen növelhetik más szexuális úton terjedő betegségek, például a HIV vírus fertőzésének kockázatát is.
A Tripper és a Chlamydia szűrése vizeletvizsgálatból áll, illetve férfiaknál a péniszből, nőknél pedig a méhből vehetnek kenetet. A szűrés azért fontos, mert amennyiben nincsenek jelei vagy tünetei, lehetséges, hogy nem is vagy tudatában annak, hogy megfertőződtél.
Az STD okai
A gyakori partnerváltás, a condom használat teljes vagy részleges (hüvelyi aktushoz igen, orális szexhez nem) hiánya, a szexuális szabadosság, és hiányos ismeretek játszanak szerepet terjedésében. A STD terjesztői leggyakrabban azok, akik még nincsenek tudatában a fertőzöttségüknek, de még szexuális kapcsolatban vannak partnereikkel. A fertőződéshez szoros testi kontaktus, nemi aktus szükséges.
A lappangási idő különböző, a néhány napos időtől évekig is eltarthat anélkül, hogy klinikai tüneteket okoznának. A magzat fertőződhet fertőzött anyától méhen belül, illetve a szülés során (pl. syphilis (vérbaj), gonorrhoea (tripper,kankó)], HIV-1, Cytomegalovírus (CMV), Hepatitis B (HBV, Chlamydia trachomatis D-K, HSV 2 és HSV 1, HPV, B csoportú Streptococcusok (Streptococcus agalactiae).
Javasolt szűrővizsgálatok
Vírusos fertőzések esetén:
- Humán Immunodeficiencia vírus (HIV 1-2),
- Hepatitis B (HBV),
- Hepatitis C (HCV),
- nemi szervi herpes (HSV 1-2),
- HPV vírus.
Bakteriális fertőzések esetén:
- syphilis (lues, vérbaj),
- gonorrhoea (tripper, kankó),
- chlamydia.
STD-t okozó fertőzések
- A gonorrhoea (tripper, kankó) – részletek itt »
- Chlamydia trachomatis – részletek itt »
- Syphilis (lues, vérbaj) – részletek itt »
- HIV – részletek itt »
- Herpes – részletek itt »
- HPV (Humán Papilloma Vírus) fertőzés – részletek itt »
Kérj HIV, HPV és hepatitis vizsgálatot, ha:
- A tripper vagy Chlamydia-vizsgálat eredménye pozitív, ami növeli más STD-k meglétének kockázatát.
- Legutóbbi teszted óta több partnerrel folytattál szexuális viszonyt.
- Intravénás (IV) kábítószer használó vagy.
- Olyan férfi vagy, aki férfiakkal létesít szexuális kapcsolatot.
- Úgy érzed, valamilyen ok miatt veszélyeztetett vagy.
Az orvos vért vesz tőled, vagy pedig mintát vesz valamelyik nemi szervből annak kiderítésére, hogy fertőzött-e a páciens szifilisszel. A vérmintát HIV, hepatitis A, B és C vírusok kimutatása céljából vizsgálják.
Amennyiben mostanában kaptad meg a fertőzést, előfordulhat, hogy a HIV, szifilisz vagy hepatitisz vírusra végzett vizsgálat még negatív eredményeket hoz. A vizsgálat során a fertőzés hatására az immunrendszer által termelt antitesteket mutatják ki.
Mivel az immunrendszer bizonyos fertőzésekre hetekig nem ad választ, ajánlatos későbbi időpontban újra átesni egy szűrővizsgálaton. A hepatitis A és B elleni oltás megakadályozhatja ezeket a fertőzéseket.
Magánorvosi Centrumunkban nagy szakértelemmel rendelkező kollégák várják jelentkezésüket és állnak rendelkezésre, hogy segítsenek egészségük megóvása érdekében.